Suomeksi | På Svenska | In English

ICOM - Suomen komitea ry:n hallitus

Puheenjohtaja

Eero Ehanti
Intendentti, konservointiyksikön päällikkö
Suomen kansallismuseo
PL 913
00101 Helsinki
Puh. +358 (0)295 33 6139
eero.ehanti@kansallismuseo.fi

Johtaa puhetta ja hallituksen työskentelyä. Toimii ICOM Suomen komitea ry:n äänenä ja kasvoina kansallisesti ja kansainvälisesti. Hoitaa talousasioista yhdessä Anne Bergströmin kanssa.

Sihteeri ja jäsenasiat

Wiktoriina Hurskainen
Museovirasto, maailmanperintökomiteatyön koordinaattori
Sturenkatu 4
00510 Helsinki
Puh. +358 (0)40 128 6013
wiktoriina.hurskainen@nba.fi
icom.finland.info@gmail.com

Toimii hallituksen sihteerinä. Hoitaa yhteyksiä ja toimituksia kansallisesti ja kansainvälisesti. On jäsenistön yhdyshenkilö vastaten heiltä tuleviin kysymyksiin.

Varapuheenjohtaja

Maija Ekosaari
mekosaar@gmail.com

Toimii puheenjohtajan tehtävissä Eeron Ehannin ollessa estyneenä. Toimii projektivastaavana. Tällä hetkellä työn alla on etiikkaseminaari 2015.

Jäsenet

Tuulia Tuomi
Historiallinen museo, museonjohtaja
Kustaa III:n katu 8
13100 Hämeenlinna
Puh. (03) 621 2840
Fax (03) 621 2851
tuulia.tuomi@hameenlinna.fi

Hoitaa talousasioita yhdessä hallituksen puheenjohtajan kanssa.

Laura Kauppinen
Puh. +358 (0)44 333 5899
laura.kauppinen@gmail.com

Hoitaa tiedotusta ja verkkoviestintää yhdessä Antti Kauppisen kanssa.

Minna Sarantola-Weiss
Helsingin kaupunginmuseo, tutkimuspäällikkö
PL 4300
00099 Helsingin Kaupunki
Puh. + 358 (0)50 374 3100
minna.sarantola-weiss@hel.fi

Toimii projektivastaavana.

Antti Kauppinen
Helsingin taidemuseo HAM, Yleisötyökoordinaattori
Jaakonkatu 2D, 2. krs
00100 Helsinki
Puh. +358 (0)40 834 4745
antti.kauppinen@hel.fi

Hoitaa tiedotusta ja verkkoviestintää yhdessä Laura Kauppisen kanssa.

Lassi Patokorpi
Suomen kansallismuseo



Tiina Lehtinen
Suomen Rautatiemuseo



Kati Huovinmaa
Vantaan taidemuseo Artsi



Yhteystiedot

ICOM - Suomen komitea ry
Eero Ehanti
Suomen kansallismuseo
PL 913
00101 Helsinki
Puh. +358 (0)295 33 6139
eero.ehanti@kansallismuseo.fi

Sihteeri ja jäsenasiat

Wiktoriina Hurskainen
Museovirasto
Sturenkatu 4
00510 Helsinki
Puh. +358 (0)40 128 6013
icom.finland.info@gmail.com